نحوه شستن تشک در خانه

نحوه شستن تشک در خانه : ما حدود یک سوم زندگی خود را روی تشک خود می گذرانیم ، بنابراین تمیزی تشک برای سلامت ما مسئله بسیار حائز اهمیت می باشد و برای تمیز کردن تشک باید اقدامات دقیق انجام دهیم و در این مقاله به آن می پردازیم. از مزایایی که تمیز کردن منظم تشک می تواند در پی داشته باشد باید  به کاهش آلرژن ها در اتاق خواب اشاره کنیم .خبر خوبی که ما برای شما داریم این است که تمیز کردن تشک کار چندان سختی نیست و می توانید با برخی از ابزارها و مواد خانگی تمیز کردن تشک خود را انجام دهید تا دیرتر نیاز به خرید تشک جدید داشته باشید

چگونه تشک خود را در خانه بشوییم؟

در زمان گذشته اغلب خانواده ها از تشک های پنبه ای استفاده کرده و تشک خوشخواب فنری در بین افراد مرسوم نبوده است و با داشتن خانه های ویلای به راحتی ملحفه تشک را جدا کرده و شست شو را انجام می دادند. اما امروزه با پیشرفت صنعت کالای خوب و رواج تشک های خوشخواب فنری و زندگی های آپارتمانی برای بسیاری از خانم های خانه این سوال مطرح می باشد که با کثیف شدن تشک خواب چگونه تشک خود را در خانه بشوریم؟ ما در این مقاله برای رفاه حال شما مطالبی را جمع آوری کرده ایم تا با استفده از آن دیگر نگران شستن تشک خود در خانه نباشید با ما همراه باشید.

روش شستن تشک در خانه

باید در نظر داشته باشید تمیزکردن تشک خواب و اهمیت نظافت و بهداشت کالای خواب ما، کمتر از لباسی که می پوشیم نمی باشد. اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که یک سوم از شبانه روز خود را با کالای خواب خود به سر می برد  پس لزوم رعایت بهداشت و شستشوی کالای خواب را نیز درک خواهید کرد. علاوه بر آن وقتی درخواب هستیم اتفاقاتی در رخت خواب ما در جریان است که با چشم عادی دیده نمی شود مانند ریزش پوست مرده بر روی تشک وجود گرد و غبار اطراف بر روی سطح تشک و … البته لازم به ذکر است تشک های خواب با کیفیت بالا کمتر نیاز به شستشوی دائمی دارند. در این قسمت از مقاله روش شستن تشک خواب در خانه را برای شما شرح می دهیم.

خرید تشک . نحوه شستن تشک در خانه

جدا کردن ملحفه و کاور تشک

گام اول در شستن تشک جدا کردن ملحفه و کاور تشک خواب می باشد. ملحفه و کاور تشک را آزاد کنید برای این کار احتیاج به کمک فرد دیگری دارید زیرا تشک های خواب سنگین می باشند و انجام این کار به تنهایی برای شما دشوار می باشد. ملحفه و کاور خواب و دیگر اجزای قابل شستشو تخت خواب خود را داخل ماین لباسشویی انداخته و بگذارید بشوید.

جارو برقی کشیدن تشک

گام دوم برای تمیز کردن تشک جاروبرقی کشیدن روی سطح تشک می باشد. با استفاده از جاروبرقی می توان گرد و غبار و ذرات ریز را از سطح تشک تمیز کرده . همچنین اطراف تخت خواب و زیر تخت خواب خود را بوسیله جاروبرقی تمیز کنید.

تهیه محلول شست و شو تشک

گام سوم شست شوی تشک بوسیله محلول شست و شو می باشد. به دقت تشکتان را چک کنید اگر تشکتان دارای لکه بود بوسیله اسپری لکه بر لک را برطرف کرده . اگر نمی دانید لک بر روی تشک خود را چگونه رفع کنید می توانید مقالات قبلی ما که در این باره توضیح داده ایم را مطالعه کنید. در یک کاسه با استفاده از کمی پودر شست و شو یا مایع شست و شو و مقداری آب محلول را تهیه کنید . محلول را با دست هم بزنید تا بر روی سطح آن کف ایجاد شود . دستمال تمیز یا اسفنج شست و شو را به کف محلول آغشته کرده و سطح تشک را به آرامی با دستمال آغشته به محلول تمیز کنید . این کار را چند بار تکرار کنید و بوسیله دستمال مرطوب تمیز محلول را پاک کرده و با دستمال خشک تمیز رطوبت تشک را گرفته و در حیاط یا تراس بطوریکه نور آفتاب بطور غیر مستقیم به تشک بخورد آن را تکیه داده تا خیسی و رطوبت تشک کاملا خشک شود. این عمل هم باعث تمیزی تشک و هم باعث جریان هوا در تشک می شود.

رفع بوی بد تشک

برای رفع بوی بد تشک از جوش شیرین بر روی سطح تشک استفاده کنید به این صورت که مقداری جوش شیرین را بر روی سطح تشک ریخته و اجازه دهید به مدت 5 تا 10 دقیق بماند و در آخر بوسیله جاروبرقی جوش شیرین را از سطح تشک تمیز کرده ، معجزه جوش شیرین در از بین بردن بوی بد را بخوبی احساس خواهید کرد.

جابجایی تشک

بعد از خشک شدن تشک آن را پشت و رو و سر و ته کنید و ملحفه و کاور تشک را که شسته اید بر روی تخت بکشید و تخت خود را مرتب کنید. حال شما یک تخت خواب تمیز و عاری از هرگونه میکروب و کثیفی را در اختیار دارید برای یک خواب راحت و کافی.

نکاتی که در شست و شوی تشک در خانه باید به آن توجه کنید

بسیاری از افراد هستند که تشک های خود را به روش قدیمی شست و شو داده و با این کار خود نه تنها باعث تمیزی تشک خواب نمی شوند که هیچ باعث خرابی و طول عمر کوتاه تشک می شوند. هر قدر که تمیزی تشک قابل اهمیت است سلامت تشک نیز مهم می باشد پس با روش های شست و شو غلط خود را متحمل ضرر و هزینه خرید تشک جدید نکنید. برای شست و شوی تشک در خانه خود به نکات زیر توجه کنید:

  • هرگز تشک خود را کاملا خیس نکنید و از شلنگ آب برای شست و شوی تشک خواب استفاده نکنید. زیرا فنرای موجود در تشک زنگ زده و خراب می شوند و همچنین الیاف داخل تشک شکل خود را از دست می دهند.
  • برای شست و شوی تشک خود از شت ی فرچه های شست و شو استفاده نکنید .زیرا شیت و فرچه زبر می باشد و رویه تشک را کرکه می کنند و باعث خرابی سطح تشک می شوند بطوریکه تشک شما پرز می دهد.
  • در شست و شوی تشک از تمام زور خود برای تمیز کردن و دستمال کشیدن استفاده نکنید .زیرا فشار زیاد باعث شکستگی فنرهای تشک می شود. پس این مراحل را به آرامی انجام دهید تا نیاز به جایگزینی تشک نداشته باشید.
  • توجه داشته باشید که استفده از آب داغ در شست و شوی تشک ممنوع می باشد. شاید به نظر شما آب داغ بخوبی قارچ و میکروب ها را از بین می برد اما آب داغ به شدت به قسمت های فلزی و فنر ها آسیب می زند و موجب زنگ زدگی و پوسیدگی آنها می شود.
  • تشک را هیچ گاه به صورت افقی تمیز نکنید!
  • تشک فومی یا فنری بیش از حد مرطوب نشود!
  • هنگام شستشوی تشک تخت در منزل بیش از اندازه از مواد شوینده و لکه پاک کن ها و همچنین از آب زیاد استفاده نکنید.