قوانین پایان نامه ارشد

قوانین پایان نامه ارشد : پایان نامه ارشد یکی از مهم ترین بخش های تحصیلی هر دانشجویی می باشد که با توجه به دلنشگاه های مختلف در مقاطع تحصیلی آکادمیک دانشگاهی دارای قوانین متفاوتی می باشند.بصورت کلی باید بگوییم قوانین پایان نامه ارشد در تمامی دانشگاه ها بطور یکسان می باشد و فقط در موارد جزیی دارای اختلاف می باشند.اگر شما هم از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می باشید و از قوانین پایان نامه ارشد اطلاعاتی ندارید به شما توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و به بررسی قوانین پایان نامه ارشد بپردازیم:

قوانین نوشتن پایان نامه ارشد

در این مقاله سعی کرده ایم تا به منظور آشنایی بیشتر و بهتر با مواردی که باید در رساله نگارش شوند توضیحات و تفاسیری را ارائه کنیم ، که امیدواریم با مطالعه این موارد دیگر هیچگونه ابهامی برای نگارش رساله علمی خود نداشته باشید .

آیين نامه نحوه نگارش و تدوین پایان نامه های كارشناسي ارشد و رساله های دكتری دارای چند بخش می باشد که به تفسیر آنها می پردازیم :

الف- مشخصات ظاهری

این بخش مربوط می شود به مشخصات ظاهری متن رساله . متن رساله باید در نرم افزار ورد ( word ) تایپ شود و در سایز کاغذی A4 نگارش شود .

همچنین در این بخش در خصوص رنگ و مشخصات جلد رساله صحبت شده است .

قوانین پایان نامه ارشد

قوانین پایان نامه ارشد

ب- شرح روی جلد

 • آرم دانشگاه
 • نام دانشگاه
 • مشخص نمودن واحد دانشگاهی
 • نام دانشکده و نام گروه آموزشی
 • عبارت پایان نامه برای دریافت درجه کارناسی ارشد در رشته …و یا عبارت رساله دکتری رشته …
 • کلمه گرایش نام گرایش تحصیلی
 • کلمه عنوان
 • عنوان پایان نامه
 • عبارت استاد یا استادان راهنما
 • نام استاد راهنما
 • نام استاد یا استادان مشاور
 • کلمه نگارش
 • نام نگارنده
 • فصل و سالی که پایان نامه دفاع شده نوشته شود
 • در لبه کناری جلد پایان نامه نیز به صورت زرکوب یا نقره کوب عنوان پایان نامه و نام نگارنده آورده شود.

تصویر

ج- بخش های پایان نامه ها :

روی جلد پایان نامه

بسم الله الرحمن الرحیم

صفحه الف منشور اخلاقی پژوهش

صفحه ب فرم اصالت پایان نامه

صفحه ج طرح روی جلد به زبان فارسی

صفحه د صورتجلسه تایپ شده دفاع پایان نامه

صفحه سپاسگزاری

صفحه و تقدیم

فهرست مطالب ابجد عناوین فهرست مطالب باید عین عناوین خود متن باشد. در فهرست مطالب عناوین فرعی که زیر مجموعه عناوین اصلی هستند، با تورفتگی پس از آنها قرار می گیرند .

فهرست جدول ها

فهرست نمودارها

فهرست شکل ها

فهرست نقشه ها

چکیده و کلید واژه ها در چکیده فارسی و انگلیسی الزامی است

فصول پایان نامه شامل:

فصل اول: کلیات تحقیق

فصل دوم: مروری بر ادبیات تحقیق و پیشینه تحقیق

فصل سوم: روش اجرای تحقیق

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده ها

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری

فهرست منابع فارسی

فهرست منابع انگلیسی

زمائم و پیوست ها

چکیده انگلیسی

طرح روی جلد به زبان انگلیسی

پشت جلد پایان نامه به صورت زرکوب انگلیسی

د- اطلاعات کلی

در این بخش در مورد اطلاعات کلی پایان نامه در خصوص اینکه سرفصل ها به چه صورت تایپ شوند ، متن اصلی با چه فونتی و چه سایزی تایپ شود و از این قبیل اطلاعات صحبت شده است.

آموزش گام به گام نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

دانشجویانی که نحوه‌ی نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد را فرا می‌گیرند، نخست این نکته را می‌آموزند که در نگارش پایان نامه، یک پرسش پژوهشیِ اصلی، باید مطرح و پاسخ داده شود. یک پایان نامه‌ی کارشناسی ارشد، تا به این مرحله، مهم‌ترین قسمت از تحصیلاتتان به‌شمار خواهد آمد و طرح یک پرسش پژوهشیِ مرتبط با پایان نامه که نقش ستون فقرات آن‌را ایفا می‌کند، نگارش پایان نامه را از یک کار کسالت‌آور به یک امر حائز اهمیت تبدیل می‌کند.

به آنچه علاقه‌مند هستید فکر کنید.

احتمالا زمان زیادی را صرف این پروژه خواهید کرد، به همین خاطر ضروری است که موضوعی را انتخاب کنید که واقعاً به آن علاقه‌مند هستند، یعنی موضوعی که پس از مدت کوتاهی باعث دل‌زدگی و کسالت شما نگردد.

*سعی کنید به سوژه‌ی موردنظرتان بیاندیشید. شاید این سوژه، یک مؤلف، نظریه، بازه‌ی زمانیِ خاص و غیره باشد. به این فکر کنید که ادامه‌ی تحقیق در خصوص موپوع موردنظرتان را چگونه انجام خواهید داد.

اگر با فکر کردن راجع به علاقمندی‌های آکادمیک خودتان مشکل دارید، شاید لازم باشد مروری اجمالی بر دروس دوره‌ی کارشناسی خود داشته باشد و ببنید آیا موضوع خاصی وجود دارد که به بررسی آن تمایل داشته باشید یا خیر.

پرسش پایان نامه‌ی خود را انتخاب کنید.

به‌دقت به بررسی پرسش‌هایی برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد خود بپردازید که کار پژوهشیِ مهمی را بطلبند تا به‌واسطه‌ی کار پژوهشی‌تان، به پرسش‌های اعضای جامعه‌ی آموزشی و مخاطبان و مراجعان آن‌ها پاسخ داده شود. در پایان نامه‌ی خود، لازم است با اعتقاد راسخ و شفافیت و به‌صورت مکتوب پاسخ دهید و آن‌را تقدیم کنید تا بتوانید تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد به پایان رسانید.

اطمینان حاصل کنید که پرسش پژوهشی شما و پاسخ‌هایتان به آن پرسش، محتوایی اصیل را به تحقیق‌های موجود بیافزاید. یک پرسش سنجیده، هم‌چنین باعث خواهد شد که تحقیق متمرکز، سازمان‌یافته و جالب باقی بماند.

تحقیق خود را انجام دهید.

جهت پاسخ‌گویی به پرسش اصلی پایان نامه‌تان، لازم است تحقیق خود را انجام دهید. متون مختلف و مربوطه را بخوانید، آزمایش‌های مربوطه را انجام دهید، آن‌چه لازم است در راستای پاسخ به پرسش پژوهشی‌تان انجام دهید، به انجام رسانید. با این کار خواهید فهمید که آیا پروژه‌ی انتخاب شده توسط شما ارزش ادامه دادن را دارد یا خیر؛ و درخواهید یافت که آیا مشکلاتی ذاتی در مسیر انجام پژوهش‌تان وجود دارد که باید برطرف گردند یا خیر. این امر هم‌چنین به شما کمک خواهد کرد، اطلاعاتی را که برای پیشروی به مرحله‌ی بعد لازم دارید، گردآوری نمایید.

اعضای گروه خود را انتخاب کنید.

برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد، یک گروه پایان نامه معمولا از دو استاد تشکیل می‌شود: استاد راهنما و استاد مشاور. لازم است اعضایی برای گروهتان انتخاب کنید که بتوانید به‌خوبی با آن‌ها همراهی کنید. سعی کنید افرادی باشند که زمان کافی برای تخصیص دادن به پروژه‌ی شما داشته باشند، کسانی که تخصصشان با پروژه شما هم‌خوانی داشته باشد.

هیچ‌چیز ناامیدکننده‌تر از این نیست که استاد راهنمای پروژه‌ی شما، آن‌قدر سرش شلوغ باشد و کمبود وقت داشته باشد که نتواند با شما جلسه بگذارد.

ژورنال‌های پژوهشی مربوطه را بررسی نمایید.

ژورنال‌های پژوهشی و تحقیقات فعلی را که با پایان نامه شما مرتبط‌ هستند، بررسی کنید. بررسی نشریات پژوهشی باید جامع و کامل صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که تز کارشناسی ارشد شما، حائز اهمیت است و حشو و زائد نیست. لازم است ایده‌ی نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد شما، ارجینال و مرتبط باشد. جهت اطمینان از این موضوع، باید از بافت و زمینه‌ی تحقیق خود، آنچه سایر افراد راجع به سوژه‌تان گفته‌اند، و نظرات کلی راجع به موضوعتان، مطلع باشید. از مطالب و نشریات پژوهشیِ مربوطه، اطلاعات زمینه‌ایِ مرتبط با موضوعتان و اظهارات افراد در مورد سوژه‌تان را یادداشت نمایید.

منابع اولیه خودتان را انتخاب نمایید.

منابع اولیه، منابعی هستند که توسط فردی نگاشته شده‌اند که خالق ایده، داستان، نظریه، آزمایش و غیره بوده است. آن‌ها مبانی واقعی و مهمی هستند و درصورتی‌که مشغول نوشتن یک تز تحلیلی باشید، در تز کارشناسی ارشد خود از آن‌ها استفاده می‌کنید.

مثلا، رمانی که نوشته‌ی ارنست همینگوی است یا یک مقاله در یک مجله‌ی علمی که در آن نتایج جدیدی برای نخستین بار بیان‌شده است، هر دو را ممکن است بتوان منابع اولیه‌ی یک پروژه بشمار آورد.

منابع ثانویه خود را انتخاب نمایید.

منابع ثانویه، منابعی هستند که راجع و پیرامونِ منابع اولیه نگاشته شده‌اند. لازم است که این منابع در تز کارشناسی ارشد شما گنجانده شوند، چراکه باید نشان دهید که درک عمیقی از محیط موضوع موردنظرتان دارید و آنچه را دانشمندان برجسته در خصوص سوژه‌ی پژوهشتان گفته‌اند، درک کرده‌اید.

مثلا، کتابی که راجع به رمان ارنست همینگوی یا یک مقاله علمی نوشته‌شده است و به بررسی یافته‌های فرد دیگری می‌پردازد، هر دو از منابع ثانویه بشمار می‌روند.

رفرنس‌های خود را مدیریت کنید.

بسته به رشته‌تان، شاید قسمت اعظم تحقیقتان را در فصل اول نگارش پایان نامه قرار دهید، یا ممکن است منابع را در سراسر پایان نامه‌تان و در لابه‌لای آن بگنجانید. به هر روش که عمل کنید، احتمالاً لازم است رفرنس‌های مختلف را در پایان نامه بگنجانید. لازم است رفرنس‌های خودتان را همان‌طور که می‌نویسید، در خلال نوشتن وارد کنید، به‌جای اینکه سعی کنید آن‌ها را پس از پایان نگارش پایان نامه‌تان به آن اضافه کنید.

از روش رفرنس دهی ارجاع درون-متنی که مناسب رشته‌تان است استفاده کنید. رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از MLA ، APA و شیکاگو.

نام هر پژوهش مرتبطی را که در خلال متنتان استفاده کرده‌اید، در متن پایان نامه یا به‌صورت پانویس ذکر کنید.

از نرم‌افزارهای مدیریت رفرنس نویسی نظیر اِندنوت، مندِلی یا زوتِرو استفاده کنید. این نرم‌افزارها به شما امکان می‌دهند که رفرنس‌ها را درون برنامه‌ی واژه‌پردازتان وارد و جابجا نمایید و به‌طور خودکار کارهای پژوهشیِ ارجاع شده یا صفحه‌ی رفرنس را برایتان تکمیل می‌کند.

حداکثر زمان دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد

بدین وسیله به اطلاع می رساند، از این پس انجام دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد، چهارماه پس از ثبت پایان نامه در سامانه دانشگاه آزاد و اخذ کد پایان نامه و همچنین سپری شدن حداقل شش ماه از زمان تصویب در گروه آموزشی مربوطه امکان پذیر می باشد.
لذا دانشجویانی که تا کنون دفاع ننموده اند باید پیش از شروع فرایند دفاع از اخذ کد و گذشت هر دو زمان مذکور اطمینان حاصل نمایند.
بدیهی است مسوولیت و عواقب هر گونه تاخیر در این زمینه بر عهده خود دانشجو می باشد.

مشاوره انجام رساله دکتری

گروه پژوهشی نگارشگران برتر یکی از قدیمی ترین و قوی ترین مجموعه ها در حیطه امور پژوهشی و تحقیقاتی من الجمله مشاوره در انجام رساله دکتری ، انجام پایان نامه ارشد و انواع پژوهش ها دیگر در سطح کشور می باشد. گروه تحقیقاتی ما در سطح ملی و بین المللی به دانشجویان در رشته و گرایش های مختلفی چون علوم انسانى، فنی و مهندسی، علوم پایه، هنر، علوم پزشکى، دامپزشکی و … خدمات علمی و پژوهشی، ارائه می دهد. مراحل مشاوره انجام پایان نامه ارشد و انجام رساله دکتری از صفر تا صد می باشد. کافیست با ما تماس بگیرید.

مشاوره انجام پایان نامه ارزان

اگر شما دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری باشید احتمالا انجام پایان نامه یکی از دغدغه های شماست. انجام پایان نامه علاوه بر مشکلاتی که برای نگارش ، انتخاب موضوع پایان نامه و نوشتن پروپزال دارد ، جنبه مالی آن نیز یکی از مشکلات دانشجویان است. نگارش پایان نامه از ابتدا تا انتها شامل هزینه هایی است که شاید برخی از دانشجویان توان پرداخت آن را نداشته باشند. بنابراین ما در نگارشگران برتر با استفاده از برترین مشاوران کشور سعی کرده ایم تا هزینه های اضافی را کسر و انجام پایان نامه برای شما ارزان تمام شود. کافیست تا با مشاورین ما تماس بگیرید تا شما در انجام پایان نامه ارزان راهنمایی کنند.